Геодинамічні дослідження

З метою дослідження сучасних локальних геодинамічних процесів поблизу української антарктичної станції «Академік Вернадський» з 2003 року проводяться сезонні цикли ГНСС-вимірювань. Для цього на островах, прилеглих до станції закладено 16 пунктів геодинамічного полігону. Зовнішньою частиною центрів вихідних пунктів є латунна марка діаметром 70 см вкручена у скельну породу, натомість, зовнішньою частиною центрів моніторингових пунктів є металевий стержень довжиною до 40 см забетонований у скельну породу. На всіх пунктах геодинамічного полігону передбачено примусове центрування антен ГНСС-приймачів. Геодинамічний полігон витягнутий у північно-східному напрямку вздовж протоки Пенола та каналу Лемаєр та охоплює територію приблизною площею 350 км2. Середня відстань між пунктами становить 9.3 км, максимальна відстань — 28.9 км, мінімальна відстань — 8 м. Висоти пунктів у системі WGS-84 знаходиться в межах 18–35 м.

Пункт BERT на острові Барселот

Починаючи з 2003 року на пунктах геодинамічного полігону проведено 5 сезонних циклів статичних супутникових вимірювань. Результати досліджень суттєво доповнили існуючу геолого-геофізичну інформацію на про регіон та дозволили уточнити місцеположення тектонічного розлому протоки Пенола та каналу Ламаєр.

Гляціологічні дослідження

Крім геодинамічних досліджень в рамках сезонних експедицій проводяться періодичні гляціологічні дослідження. З 2002 в районі станції проводиться дослідження стану острівних льодовиків, з метою вивчення впливу глобального потепління на навколишнє середовище. Технологія робіт полягає в наступному: в першому циклі методом цифрового стереофотограмметричного наземного знімання здійснюється знімання виходу льодовика, за результатами знімання створюється 3D модель льодовика, визначається його при поверхневий об’єм відносно деякої референцної площини. В наступному циклі знімання повторюється та за його результатами також створюється 3D модель. Різниця об’ємів другого та першого циклів показує на яку величину зменшився льодовик під впливом глобального підвищення температури навколишнього середовища.

Цифрове стереофотограмметричне знімання поверхні льодовика.

Досить цікавим, з наукової точки зору, є роботи зі сканування льодовиків Вінтер та Галіндез в рамках української антарктичної експедиції 2013-2014років. Дослідження, які раніше були обмежені технічним забезпеченням, вдалося розширити за допомогою 3D сканера Faro Focus 3D 120. 3D сканування підтвердило результати попередніх досліджень льодовиків.

Сканування льодовиків сканером Faro Focus 3D 120

Оновлення картографічних матеріалів

24-мої Української антарктичної експедиції (січень-ківітень 2019р.) виконано аерознімання з бортів безпілотних апаратів літакового (Flirt Arrow) та гелікоптерного (Dji Phantom 4 Pro) типів території архіпелагу Аргентинські острови та проведено польові геодезичні роботи з метою планово-висотної прив’язки (ПВП) аерознімків для складання детальних топографічних планів території в масштабі 1:1000.

Налаштування безпілотного апарату літакового Flirt Arrow перед аерознімання

Для точного визначення елементів зовнішнього орієнтування знімків був проведений комплекс робіт по визначенню координат точок планово висотної прив’язки, загалом було виміряно 138 точок. Виміри проводилися за допомогою наявних ГНСС приймачів методом швидкої статики. Камеральна комплекс робіт для виготовлення ортофотоплану проводитиметься в програмному пакеті Pix4dmapper. Викреслювання та оформлення топографічного плану виконуватиметься у програмному пакеті Digitals.

Встановлення ГНСС-станції

У рамках сезонної 24-мої Української антарктичної експедиції (січень-ківітень 2019р.) поблизу УАС «Академік Вернадський» встановлено та введено у дію перманенту ГНСС-станцію ASAV

Перманентна ГНСС-станція ASAV

ГНСС-антена встановлена непорушно на пілоні з умовою максимального огляду ГНСС-супутників, що можуть перебувати в різних точках небосхилу.