Вивчаючи світовий досвід організації та роботи сучасних систем автоматизованого моніторингу інженерних споруд та маючи певний досвід у розробці та експлуатації таких систем було виявлено один суттєвий недолік, а саме – відсутність спільного опрацювання результатів спостережень, які отримують з геотехнічних та геодезичних давачів. Такий узагальнений підхід до опрацювання даних дозволив би отримувати комплексну картину геодинамічних чи деформаційних процесів, які відбуваються на станції а також виявити нові взаємозв’язки між даними, які походять з різнорідних джерел. Це дозволило б у повній мірі моделювати сезонні (періодичні) деформаційні процеси та виокремлювати реальні деформації не пов’язані з сезонними коливаннями. Дослідження наведені в цій роботі є першою спробою спільного опрацювання вимірів геотехнічних сенсорів (щілиноміри) разом з даними геодезичними вимірами (ГНСС приймачі).
В процесі реалізації проекту була вирішена низка як наукових так і прикладних задач. Аналіз часових серій ГНСС сенсорів встановлених на греблях ГЕС свідчить про миттєві зміщення ГНСС приймачів та накопичення деформацій. Ці зміщення можуть бути результатом прояву далеких потужних або слабких регіональних землетрусів і у значній мірі миттєво змінюють напружено-деформований стан будівельних конструкцій інженерних споруд, а їх своєчасне виявлення стаціонарними системами постійного моніторингу ССМПЗС є проблематичним у зв’язку з відсутністю оперативної інформації про сейсмічні події. Крім цього ці зміщення можуть бути результатом сумісної дії сейсмічних та техногенних чинників (наприклад вібрацією обладнання, проїздом важкого транспорту по греблі, або переміщенням навантажених козлових кранів). Вагомий вплив на ці процеси має геологічна будова території гідровузла. Для виділення впливу цих чинників необхідно мати інформацію про високочастотні часові серії з ГНСС станцій розташованих навколо ГЕС на відстані 70-80 км.
Проведено спільне опрацювання результатів вимірів: ГНСС- станцій. геотехнічних давачів та сейсмічних станцій. Виконана інтерпретація отриманих результатів та параметрів векторів зміщень гребель ГЕС викликаних сейсмічними, геодинамічними та техногенними впливами та оцінені параметри накопичення деформації у тілі гребель.
Результати кінематичних розвязків для деяких ГНСС станцій мережі Геотераса на моменти визначних регіональних та локальних землетрусів наведено на сторінці.